Novinky

Co se starými kovy, elektrospotřebiči a textilem? Závěrečný díl seriálu o třídění

FCB_1200x628px_POPELNICE_Kov

V poslední části našeho pětidílného seriálu se budeme zabývat správným tříděním kovových obalů, vysloužilého elektrozařízení a starého textilu.

Kam patří plechovky od nápojů a další kovy? Kovových obalů přibývá zejména v letních měsících, neboť se nejčastěji jedná o plechovky od piva, limonád nebo energetických nápojů. Mezi tyto obaly patří také kovové spreje od deodorantů, laků na vlasy či osvěžovačů vzduchu nebo prázdné plechové konzervy. Velkou výhodou této komodity je skutečnost, že už většinou nevyžadují příliš velké dotřídění, maximálně se pomocí magnetu oddělí železné obaly od hliníkových plechovek. Pak už míří rovnou ke zpracování do hutí. Kovové obaly a drobné kovové předměty lze odkládat do šedých kontejnerů, které jsou označené speciální nálepkou. Pokud to jde, je dobré plechovku sešlápnout a zmenšit tak její objem. Ze sprejů není nutné oddělovat drobné plastové části. Do kontejneru naopak nepatří plechovky od barev, ředidel a dalších chemikálií – tyto obaly spadají do kategorie nebezpečného odpadu, a je proto potřeba je odkládat zvlášť, nejčastěji na sběrný dvůr. Tam patří také větší kovové předměty, které lze rovněž odevzdat ve výkupnách druhotných surovin.

plechovky_2

Co se starým mobilním telefonem nebo počítačovou klávesnicí? Drobné elektro jako například baterie, kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení (myši, klávesnice), discmany, MP3 přehrávače, telefony, apod. můžete odhodit do červených kontejnerů v blízkosti vašeho bydliště. Odtud pak poputují do zpracovatelského zařízení, kde zajistí jeho odbornou a ekologickou demontáž, a tím následně umožní využití cenných surovin. Jiné nepotřebné elektrospotřebiče – zejména větších rozměrů – např. televizory, počítačové monitory, hi-fi soupravy, zářivky, úsporné žárovky, velké a malé domácí spotřebiče (ledničky, pračky apod.), tonery, CD, videokazety apod. můžete odevzdat na sběrný dvůr. Nejbližší sběrný dvůr si můžete vyhledat na stránkách www.sberne-dvory.cz.

IMG_0416

A starý textil? Ten můžete odkládat do speciálních velkoobjemových kontejnerů různých barev se speciálním vhozem, které jsou většinou umístěny u vybraných stanovišť na třídění odpadů, na sběrném dvoře či u nákupních center. Staré textilie se používají například do izolací, na výrobu čisticích hadrů, nebo některých druhů papíru.

4. DÍL SERIÁLU O TŘÍDĚNÍ ODPADŮ - NÁPOJOVÉ KARTONY

FCB_1200x628px_POPELNICE_NapojovyKarton

Předposlední díl oblíbeného seriálu o odpadech je věnován obalům, ve kterých kupujeme mléko, džusy a další potraviny. Řeč je o vícevrstvých nápojových kartonech.

V ČR se začalo se sběrem a tříděním nápojových kartonů systematicky v roce 2003. V současnosti jsou plnohodnotnou součástí tříděného sběru – ze 75 % jsou tvořeny velmi kvalitním papírem, v celé České republice se jich ročně vytřídí okolo 4 tisíc tun.

NK_ilustrační foto

Důležité je správné vytřídění obalů přímo v domácnosti. Nápojové kartony mají velkou výhodu v tom, že jsou velmi lehce rozpoznatelné od ostatních materiálů. Informace, podle kterých byste se měli při třídění odpadu řídit, hledejte přímo na barevných kontejnerech. Každá sběrná nádoba je opatřena speciální nálepkou, která popisuje, co vše patří a co nepatří do dané sběrné nádoby. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat. V některých městech se třídí do modrého kontejneru (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s papírem), nebo do žlutých na plast (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s plastem) nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou. Nejste si jistí, jak se ve vašem městě nápojové kartony třídí? Tuto informaci si můžete vyhledat prostřednictvím speciálního vyhledávače zde nebo se informujte na vašem obecním či městském úřadě.

Typickým výrobkem prodávaným v nápojovém kartonu je třeba mléko, či smetana, dávejte proto pozor, ať je doma neskladujete příliš dlouho kvůli potenciálnímu nepříjemnému zápachu. I z těchto důvodů je proto vhodné obaly raději lehce propláchnout, aby v nich nezůstaly zbytky potravin a poté řádně sešlápnout – kvůli úspoře místa v kontejneru. Takto upravený obal již můžete vhodit do kontejneru, který je určený na nápojové kartony.

Nápojové kartony poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu nápojového kartonu.

NK

Rádi byste použité nápojové kartony sami přetvořili v něco užitečného? Máme pro vás několik tipů, jak je prakticky a kreativně využít.

A) OBAL NA POTRAVINY

Mléko balené v nápojovém kartonu pije více než polovina populace. Tak proč nevyužít těchto nápojových kartonů třeba místo plastových krabiček k uchovávání potravin? Krabice od mléka (nápojový karton) je svými rozměry vhodná např. na zamrazování potravin (sezonního ovoce, polévek a dalšího).

Prázdnou krabici pořádně vymyjte, vystřihněte otvor, umístěte potravinu k zamrazení. Poté stačí přebalit potravinářskou. Takto zabalené potraviny stačí jen uložit do mrazicího boxu, kde si dlouho uchovají původní chuť.

B) KVĚTINÁČ

Nápojové kartony s hliníkovou fólií lze použít jako „květináče“ k předpěstovávání paprik nebo rajčat za oknem.  Je to velmi praktické a na pohled pěkné. U nápojového kartonu stačí ustřihnout jeho horní část. Takovýto květináč můžeme využívat i opakovaně každý rok.

C) PENĚŽENKA

Zde naleznete podrobný návod na výrobu stylové peněženky z krabice od mléka. 

V příštím závěrečném díle se dozvíte, jak správně třídit textil, kovy a vysloužilé elektro.

Jak správně třídit sklo? 3. díl oblíbeného seriálu

FCB_1200x628px_POPELNICE_Sklo

Lahve, sklenice, skleničky. Kam s nimi? Sklo je materiál, který lidstvo využívá již od starověku. V podobě jaké sklo známe teď se vyrábí zhruba od 3. tisíciletí před Kristem.

 sklo_3

Informace, podle kterých byste se měli při třídění odpadu řídit, hledejte přímo na barevných kontejnerech. Každá sběrná nádoba je opatřena speciální nálepkou, která popisuje, co vše patří a co nepatří do dané sběrné nádoby. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat.

Jestliže si nevíte rady, do jaké barvy kontejneru obaly od některých výrobků vyhazovat, můžete se řídit symboly, které naleznete vytištěné na obalu.

Skleněné obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu skla.

symboly sklo

Sklo obecně třídíme do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je třeba třídit sklo podle barev. Do zeleného patří barevné sklo (hnědé, zelené a jiné) do bílého pak sklo čiré. Pokud je ve vaší obci/městě k dispozici pouze jedna barva sběrné (zelená) nádoby, vhazujte do nádoby sklo bez ohledu na jeho barvu. Sklo, které vytřídíte, není nutné rozbíjet na menší kusy, protože se bude dále třídit. Sklo má oproti jiným komoditám jednu velkou výhodu, lze jej v podstatě recyklovat do nekonečna.

A co patří do zeleného kontejneru?

Můžete do něj vhazovat veškeré barevné sklo, například láhve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Patří do něj také rozbité tabulové sklo z oken a ze dveří, i když je čiré.

Barevné sklo do zeleného. A na co slouží bílý kontejner?

Do bílého kontejneru můžete vhazovat sklo čiré, např. sklenice od kečupu, marmelád, okurků, ale i rozbité skleničky na pití, které vám doma již dosloužily.

Nikdy do kontejnerů na sklo nevhazujte keramiku, porcelán, autosklo, zrcadla nebo třeba drátové sklo, zlacená skla a pokovená skla. Taktéž nevhazujte varné a laboratorní sklo ani sklokeramiku. Zálohované lahve vracejte zpět do obchodu.

V dalším dílu se můžete těšit na informace o třídění nápojového kartonu. Navíc přidáme i nápady na jejich kreativní využití. Naučíme Vás, jak si vyrobit z krabice od mléka třeba peněženku nebo stylovou kabelku.

2. DÍL SERIÁLU - VÍTE, JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT PAPÍR?

FCB_1200x628px_POPELNICE_Papir

Máme tady druhý díl speciálního seriálu o odpadech. Dnes si povíme něco o papíru a jeho správném třídění.

Papír obecně patří do modrého kontejneru nebo popelnice. Vždy však sledujte samolepky, které naleznete přímo na nádobách. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat.

papir_baliky_slisovane

Jestliže si nevíte rady, do jaké barvy kontejneru obaly od některých výrobků vyhazovat, můžete se řídit symboly, které naleznete vytištěné na obalu.

Papírové obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu papíru:

papír 

Modré kontejnery na papír patří k nejjednoduššímu způsobu, jak papír předat k dalšímu využití. Další možností jsou nejrůznější školní sběrové akce, nebo výkupny druhotných surovin.

Co patří do modrého kontejneru?

Můžete do něj vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky nebo i knihy. Taktéž obálky, které mají fóliová okénka. Nevadí ani papír s kovovými kancelářskými sponkami či svorkami. Plastový vnitřek bublinkových obálek je potřeba před vytříděním papírové obálky odstranit. Nikdy do kontejneru nevhazujte celé svazky knih (vhazujte je pouze bez vazby, pokud jich máte větší počet, odvezte je na svěrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír - včetně výkresů, pomalovanými vodovkami či temperami.

Do kontejneru na tříděný sběr papíru nevhazujte ani účtenky z termopapíru. Ty patří do komunálního odpadu, jelikož obsahuje plnidla, která brání rozvlákňování a z tohoto důvodu je nelze recyklovat.

Časté otázky se týkají nejrůznějších sáčků a pytlíků, které zvenku vypadají jako papírové obaly, ale zevnitř díky stříbrné barvě fólie jako „kovové“. Důležitým vodítkem jsou značky na takovýchto obalech. Je-li tam před lomítkem uvedeno C (počáteční písmeno z anglického slova „composite“= kompozitní) např. C/LDPE, znamená to, že takovýto obal byl vyroben kombinací různých materiálů (s převažujícím množstvím nízkohustotního polyethylenu = LDPE), a jako takový patří stejně jako všechny obdobné kombinace materiálů do směsného odpadu.

Jedinou výjimkou jsou kompozitní obaly – nápojové kartony (obaly od mléka, džusů atd.), které jsou kombinací papíru, palstu a někdy i hliníkové folie. Ty patří buď rovněž do modrého kontejneru (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s papírem), nebo do žlutých na plast (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s plastem) nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou. Nejste si jistí, jak se ve vašem městě nápojové kartony třídí? Tuto informaci si můžete vyhledat prostřednictvím speciálního vyhledávače zde nebo se informujte na vašem obecním/městském úřadě.

Nejčastěji diskutovaným tématem jsou papírové obaly od vajec, či roličky od toaletního papíru. Patří takové výrobky do modrého kontejneru?

Nepatří. Obaly od vajíček jsou sice z papíru, ale velice nekvalitního. Papír se dá recyklovat zhruba sedmkrát, víckrát už jej využít nelze. A obal od vajíček nebo například prázdné ruličky od toaletního papíru jsou příkladem poslední fáze využití papíru, který se odborně nazývá nasávaná kartonáž. Patří buď do směsného odpadu, nebo jej můžete zužitkovat v kompostéru na zahradě.

V příštím dílu seriálu se dozvíte zajímavosti o třídění skla.

SERIÁL: 1. DÍL - JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT PLASTY?

FCB_1200x628px_POPELNICE_Plast

Přinášíme vám 1. díl avizovaného seriálu o odpadech, ve kterém se zaměříme na nejčastější dotazy, týkající se třídění plastů. Jak neudělat chybu a správně třídit?

Plasty patří do žlutého kontejneru, nebo žluté „popelnice“. Vždy však sledujte samolepky, které naleznete přímo na nádobách. V každé obci se totiž může systém třídění mírně odlišovat.

plasty_svoz

Do kontejnerů na plasty můžete vyhazovat fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, plastové obaly od pracích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící folie od spotřebního zboží, plastové obaly na CD a další výrobky z plastu. Nikdy do kontejneru nevhazujte mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek!

Plastové obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu plastu:

symboly plast

Nejčastěji diskutovaným tématem jsou kelímky a jejich vymývání. Jak to tedy je? Vymývat nebo ne? Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí, když potravinu důkladně dojíte nebo z kelímku pořádně vyškrábnete. Je ale lepší (zejména v letních měsících), když je lehce vypláchnete např. vodou po mytí nádobí, protože při delším skladování doma by mohly zapáchat. Mastné obaly či obaly se zbytky potravin omezují následnou recyklaci.

Další časté otázky se týkají nejrůznějších sáčků a pytlíků od brambůrků, polévek atd., které zvenku vypadají jako plastové obaly, ale zevnitř díky stříbrné barvě fólie jako „kovové“. Důležitým vodítkem jsou značky na takovýchto obalech. Je-li tam před lomítkem uvedeno C (počáteční písmeno z anglického slova „composite“= kompozitní)  např. C/LDPE, znamená to, že takovýto obal byl vyroben kombinací různých materiálů (s převažujícím množstvím nízkohustotního polyethylenu = LDPE), a jako takový patří stejně jako všechny obdobné kombinace materiálů do směsného odpadu.

Jedinou výjimkou jsou kompozitní obaly – nápojové kartony (obaly od mléka, džusů atd.), které jou kombinací plastu, papíru a někdy i hliníkové folie. Ty patří buď rovněž do žlutých kontejnerů (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s plastem), nebo do modrých na papír (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s papírem), nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou.

Pro zájemce o podrobnější informace o problematice třídění plastů doporučujeme přečtení článku na stránkách samosebou.cz

V příštím díle našeho seriálu se můžete těšit na odpovědi, týkající se správného třídění papíru.

V Lounech komise podpořila nákup tašek na třídění

Částku 17.000 korun poskytla komise životního prostředí v Lounech na podporu separace ve formě nákupu tašek pro občany. Tašky jsou dostupné ve dvou velikostech (malá a velká sada), umožňují uložení tříděného odpadu v domácnosti i následné odnesení do kontejneru. Jsou vyrobené z omyvatelného recyklovaného materiálu, lze je tak použít opakovaně. Více informací naleznete zde.

Obyvatelé Telče získají od města tašky na třídění

Občané města Telče mají nyní možnost si vyzvednout zdarma tašky na tříděný odpad. Ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. je pro všechny domácnosti v Telči připravena sada tří třídících tašek. Standardní cena této sady je min. 180 Kč. Sada tří tašek je praktickým pomocníkem při třídění odpadu v domácnostech. Sada obsahuje tři snadno omyvatelné tašky, které je možné k sobě spojit suchým zipem. Jednotlivé tašky jsou barevně odlišeny tak, aby bylo třídění odpadů co nejjednodušší. Žluté tašky jsou určeny na plasty, modré na papír a zelené na sklo.  Tašky na tříděný odpad budou k vyzvednutí od 15.5.2017, vždy v pondělí a středu. V pondělí od 14.00 -16.00 hod., ve středu od 9.00-11.00 hod. Místem výdeje bude vstupní síň radnice (Nám. Zachariáše z Hradce 10), místnost za informačním střediskem.
Jako poděkování za přístup občanů k nakládání s odpady bude sada pro občany města zdarma. Pro získání tašky postačí pouze vyplnit přihlášku do motivačního systému města v oblasti odpadového hospodářství. 

Liberecké děti soutěžily o tašky na třídění

Liberecká radnice připravila pro děti soutěž na podporu třídění odpadů. Získat výhru v podobě sady tašek do domácnosti mohlo 250 libereckých dětí, které se zapojily do soutěže vyplněním jednoduchého dotazníku. Ten navíc mohly děti vybarvit jako omalovánky. Pomáhat jim v tom samozřejmě mohli i jejich rodinní příslušníci. Více informací naleznete zde.

liberec

Ve Vimperku obyvatele odměňují taškami

Odměnu za vítězství v krajské soutěži "Jihočeši třídí odpady 2016" a zároveň poděkování za vzorný přístup ke třídění odpadů připravili pro obyvatele v jihočeském Vimperku. Každá domácnost, která zaplatí místní poplatek za odpady, obdrží populární třídílnou sadu barevných tašek tašek na třídění papíru, plastu a skla.

vimperk

9 položek celkem
Zpět do obchodu