Máme tady druhý díl speciálního seriálu o odpadech. Dnes si povíme něco o papíru a jeho správném třídění.
Papír obecně patří do modrého kontejneru nebo popelnice. Vždy však sledujte samolepky, které naleznete přímo na nádobách. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat.
Jestliže si nevíte rady, do jaké barvy kontejneru obaly od některých výrobků vyhazovat, můžete se řídit symboly, které naleznete vytištěné na obalu.
Papírové obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu papíru:
Modré kontejnery na papír patří k nejjednoduššímu způsobu, jak papír předat k dalšímu využití. Další možností jsou nejrůznější školní sběrové akce, nebo výkupny druhotných surovin.
Co patří do modrého kontejneru?
Můžete do něj vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky nebo i knihy. Taktéž obálky, které mají fóliová okénka. Nevadí ani papír s kovovými kancelářskými sponkami či svorkami. Plastový vnitřek bublinkových obálek je potřeba před vytříděním papírové obálky odstranit. Nikdy do kontejneru nevhazujte celé svazky knih (vhazujte je pouze bez vazby, pokud jich máte větší počet, odvezte je na svěrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír - včetně výkresů, pomalovanými vodovkami či temperami.
Do kontejneru na tříděný sběr papíru nevhazujte ani účtenky z termopapíru. Ty patří do komunálního odpadu, jelikož obsahuje plnidla, která brání rozvlákňování a z tohoto důvodu je nelze recyklovat.
Časté otázky se týkají nejrůznějších sáčků a pytlíků, které zvenku vypadají jako papírové obaly, ale zevnitř díky stříbrné barvě fólie jako „kovové“. Důležitým vodítkem jsou značky na takovýchto obalech. Je-li tam před lomítkem uvedeno C (počáteční písmeno z anglického slova „composite“= kompozitní) např. C/LDPE, znamená to, že takovýto obal byl vyroben kombinací různých materiálů (s převažujícím množstvím nízkohustotního polyethylenu = LDPE), a jako takový patří stejně jako všechny obdobné kombinace materiálů do směsného odpadu.
Jedinou výjimkou jsou kompozitní obaly – nápojové kartony (obaly od mléka, džusů atd.), které jsou kombinací papíru, palstu a někdy i hliníkové folie. Ty patří buď rovněž do modrého kontejneru (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s papírem), nebo do žlutých na plast (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s plastem) nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou. Nejste si jistí, jak se ve vašem městě nápojové kartony třídí? Tuto informaci si můžete vyhledat prostřednictvím speciálního vyhledávače zde nebo se informujte na vašem obecním/městském úřadě.
Nejčastěji diskutovaným tématem jsou papírové obaly od vajec, či roličky od toaletního papíru. Patří takové výrobky do modrého kontejneru?
Nepatří. Obaly od vajíček jsou sice z papíru, ale velice nekvalitního. Papír se dá recyklovat zhruba sedmkrát, víckrát už jej využít nelze. A obal od vajíček nebo například prázdné ruličky od toaletního papíru jsou příkladem poslední fáze využití papíru, který se odborně nazývá nasávaná kartonáž. Patří buď do směsného odpadu, nebo jej můžete zužitkovat v kompostéru na zahradě.
V příštím dílu seriálu se dozvíte zajímavosti o třídění skla.