Přinášíme vám 1. díl avizovaného seriálu o odpadech, ve kterém se zaměříme na nejčastější dotazy, týkající se třídění plastů. Jak neudělat chybu a správně třídit?
Plasty patří do žlutého kontejneru, nebo žluté „popelnice“. Vždy však sledujte samolepky, které naleznete přímo na nádobách. V každé obci se totiž může systém třídění mírně odlišovat.
Do kontejnerů na plasty můžete vyhazovat fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, plastové obaly od pracích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící folie od spotřebního zboží, plastové obaly na CD a další výrobky z plastu. Nikdy do kontejneru nevhazujte mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek!
Plastové obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu plastu:
Nejčastěji diskutovaným tématem jsou kelímky a jejich vymývání. Jak to tedy je? Vymývat nebo ne? Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí, když potravinu důkladně dojíte nebo z kelímku pořádně vyškrábnete. Je ale lepší (zejména v letních měsících), když je lehce vypláchnete např. vodou po mytí nádobí, protože při delším skladování doma by mohly zapáchat. Mastné obaly či obaly se zbytky potravin omezují následnou recyklaci.
Další časté otázky se týkají nejrůznějších sáčků a pytlíků od brambůrků, polévek atd., které zvenku vypadají jako plastové obaly, ale zevnitř díky stříbrné barvě fólie jako „kovové“. Důležitým vodítkem jsou značky na takovýchto obalech. Je-li tam před lomítkem uvedeno C (počáteční písmeno z anglického slova „composite“= kompozitní) např. C/LDPE, znamená to, že takovýto obal byl vyroben kombinací různých materiálů (s převažujícím množstvím nízkohustotního polyethylenu = LDPE), a jako takový patří stejně jako všechny obdobné kombinace materiálů do směsného odpadu.
Jedinou výjimkou jsou kompozitní obaly – nápojové kartony (obaly od mléka, džusů atd.), které jou kombinací plastu, papíru a někdy i hliníkové folie. Ty patří buď rovněž do žlutých kontejnerů (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s plastem), nebo do modrých na papír (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s papírem), nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou.
Pro zájemce o podrobnější informace o problematice třídění plastů doporučujeme přečtení článku na stránkách samosebou.cz
V příštím díle našeho seriálu se můžete těšit na odpovědi, týkající se správného třídění papíru.